green edge
increase test scores

Rates & Ratios

6th Grade

Alabama Course of Study Standards: 1

Use appropriate notations [a/b, a to b, a:b] to represent a proportional relationship between quantities and use ratio language to describe the relationship between quantities.

Arkansas Academic Standards: 6.RP.A.1

Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities
For example, "The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak." "For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes."

Arizona - K-12 Academic Standards: 6.RP.A.1

Understand the concept of a ratio as comparing two quantities multiplicatively or joining/composing the two quantities in a way that preserves a multiplicative relationship. Use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, "There were 2/3 as many men as women at the concert.”

Common Core State Standards: Math.6.RP.1 or 6.RP.A.1

Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”

Georgia Standards of Excellence (GSE): 6.NR.4.1

Explain the concept of a ratio, represent ratios, and use ratio language to describe a relationship between two quantities.

Massachusetts Curriculum Frameworks: 6.RP.A.1

Understand the concept of a ratio including the distinctions between part:part and part:whole and the value of a ratio; part/part and part/whole. Use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example: The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every two wings there was one beak; For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes, meaning that candidate C received three out of every four votes or 3/4 of all votes.

North Carolina - Standard Course of Study: 6.RP.1

Understand the concept of a ratio and use ratio language to:
  • Describe a ratio as a multiplicative relationship between two quantities.
  • Model a ratio relationship using a variety of representations.

New York State Next Generation Learning Standards: 6.RP.1

Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities.
e.g., "The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak." "For every vote candidate A received, candidate C received three votes."

Tennessee Academic Standards: 6.RP.A.1

Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, the ratio of wings to beaks in a bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak. Another example could be for every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes

Wisconsin Academic Standards: 6.RP.A.1

Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities.
For example, "The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak." "For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes."

Alabama Course of Study Standards: 2

Use unit rates to represent and describe ratio relationships.

Arkansas Academic Standards: 6.RP.A.2

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship
For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger."

Note: Expectations for unit rates in this grade are limited to non-complex fractions.

Arizona - K-12 Academic Standards: 6.RP.A.2

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a : b with b ≠ 0, and use rate language (e.g., for every, for each, for each 1, per) in the context of a ratio relationship. (Complex fraction notation is not an expectation for unit rates in this grade level.)

Common Core State Standards: Math.6.RP.2 or 6.RP.A.2

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”

Georgia Standards of Excellence (GSE): 6.NR.4.4

Describe the concept of rates and unit rate in the context of a ratio relationship.

Massachusetts Curriculum Frameworks: 6.RP.A.2

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship, including the use of units. For example: This recipe has a ratio of three cups of flour to four cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar; We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of five dollars per hamburger.22

North Carolina - Standard Course of Study: 6.RP.2

Understand that ratios can be expressed as equivalent unit ratios by finding and interpreting both unit ratios in context.

New York State Next Generation Learning Standards: 6.RP.2

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0 (b not equal to zero), and use rate language in the context of a ratio relationship.
e.g., "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there are 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger."
Note: Expectations for unit rates in this grade are limited to non-complex fractions.

Tennessee Academic Standards: 6.RP.A.2

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0. Use rate language in the context of a ratio relationship. For example, this recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar. Also, we paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.
(Expectations for unit rates in 6th grade are limited to non-complex fractions).

Wisconsin Academic Standards: 6.RP.A.2

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ? 0, and use rate language in the context of a ratio relationship.
For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger."
Expectations for unit rates in this grade are limited to non-complex fractions.

Arkansas Academic Standards: 6.RP.A.3.A

Use and create tables to compare equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane

Arizona - K-12 Academic Standards: 6.RP.A.3a

Common Core State Standards: Math.6.RP.3a or 6.RP.A.3.A

Kentucky Academic Standards (KAS): 6.RP.3.a

Mississippi College- and Career-Readiness Standards: 6.RP.3a

Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.

Georgia Standards of Excellence (GSE): 6.NR.4.2

Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.

North Carolina - Standard Course of Study: 6.RP.3.a

Creating and using a table to compare ratios.

Tennessee Academic Standards: 6.RP.A.3.a

Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.

Arkansas Academic Standards: 6.RP.A.3.B

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed
For example: If it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

Arizona - K-12 Academic Standards: 6.RP.A.3b

Georgia Standards of Excellence (GSE): 6.NR.4.5

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed.

Common Core State Standards: Math.6.RP.3b or 6.RP.A.3.B

Kentucky Academic Standards (KAS): 6.RP.3.b

Mississippi College- and Career-Readiness Standards: 6.RP.3b

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

North Carolina - Standard Course of Study: 6.RP.3.b

Finding missing values in the tables.

New York State Next Generation Learning Standards: 6.RP.3.b

Solve unit rate problems.
e.g., If it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed? What is the unit rate?
Note: Problems may include unit pricing and constant speed.

Tennessee Academic Standards: 6.RP.A.3.b

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if a runner ran 10 miles in 90 minutes, running at that speed, how long will it take him to run 6 miles? How fast is he running in miles per hour?

Wisconsin Academic Standards: 6.RP.A.3.b

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed.
For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

Pennsylvania Core Standards: CC.2.1.6.D.1

Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems.

Pennsylvania Core Standards: M06.A-R.1.1.1

Use ratio language and notation (such as 3 to 4, 3:4, 3/4) to describe a ratio relationship between two quantities.

Pennsylvania Core Standards: M06.A-R.1.1.2

Find the unit rate a/b associated with a ratio a:b (with b ? 0) and use rate language in the context of a ratio relationship.

Pennsylvania Core Standards: M06.A-R.1.1.3

Construct tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and/or plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios

Pennsylvania Core Standards: M06.A-R.1.1.4

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed.

Georgia Standards of Excellence (GSE): 6.NR.4.1

Explain the concept of a ratio, represent ratios, and use ratio language to describe a relationship between two quantities.

Georgia Standards of Excellence (GSE): 6.NR.4.2

Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.

Georgia Standards of Excellence (GSE): 6.NR.4.3

Solve problems involving proportions using a variety of student-selected strategies.

Georgia Standards of Excellence (GSE): 6.NR.4.4

Describe the concept of rates and unit rate in the context of a ratio relationship.

Georgia Standards of Excellence (GSE): 6.NR.4.5

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed.

6th Grade Math - Rates & Ratios Lesson
 




green bar
green bar green bar

Processing Request...